ניקוי ושיקום שטיחים

ניקוי ושיקום שטיחים

השטיח הוא אחד מהפריטים הכי יפים שיש בבית והוא גם אחד היקרים ביותר שיש. יכול להיות שהשטיח שלכם עבר כמה שנים טובות מאוד בבית שלכם אך אחרי זמן מה הוא כבר הפך להיות בלוי מאוד. יכול להיות שזה קרה בגלל הזנחה שלכם ויכול להיות בגלל הצפה שקרתה בבית, וזה הזמן להבין איך משקמים אותו.

ממה השטיח יכול להינזק?

השטיחים הם מוצרים הרבה יותר מורכבים ממה שנדמה. נכון שהם נראים כמו פיסת בד אך המרקם שלהם הרבה יותר מורכב מאשר כל פריט לבוש אחר ועצם העובדה שדורכים עליהם בכל משך חייהם לא מוסיפה לעניין. השטיח יכול להינזק בגלל חוסר תחזוקה מצדכם כאשר ההמלצה לנקות אותו כל חודש לכל הפחות ולתקן אותו ברגע שיש קרע קטן או כתם כלשהו שעיקש יותר מתמיד, עוברת מתחת לרדאר של ישראלים רבים. יחד עם זאת הצפות בבית ולעתים עשן רב שמגיע משריפה יכולים להרוס אותו. אם השטיח נשרף  באופן ניכר אי אפשר לשקם אותו ואי מנוסה מרכישת שטיח חדש.

איך מתחילים לשקם אחרי שריפה או הצפה?

ברגע שיש שריפה בבית השטיח יסבול מעשן רב וזה יפגע בו מאוד. העשן ישנה את הצבע שלו ולמעשה יהפוך אותו לשטיח מעושן. במצבים כאלו כמובן שיש צורך לטפל בכל הבית אך בעניין השטיח, עליו לעבור ניקיון יסודי. הניקיון לרוב יהיה במכונה ייעודית לניקוי שטיחים כאשר ניתן גם לנקות אותו בקיטור, אך כדי לנקות אותו בצורה יסודית באמת יש צורך להשתמש לעבור תהליך הרבה יותר מורכב. התהליך הזה כולל הזרקת חומרים וקרצוף שלו וכמובן חיטוי לאחר מכן.

אלו חומרים מזריקים אל השטיח?

פעולת שיקום שטיחים מחייבת כניסה לעומקו של השטיח כיוון שמדובר במרקם די עמוק. המרקם של השטיח יכול להיות עדין מאוד או מרקם קשה מאוד ובכל מקרה יש להשתמש בחומרים שמוזרקים אל עומקו כדי לנקות אותו באופן יסודי, אם כי הפעולה עצמה תהיה שונה כדי לא לפגוע בו. החומרים אמורים להידבק ללכלוך שנמצא בתוכו, וכדי לאחד ביניהם יש לקרצף אותו אחרי הזרקת החומרים. הקרצוף למעשה יהפוך את השטיח לנקי יותר כאשר אותם חומרים שנדבקו ללכלוך יישאבו ממנו, כמובן יחד עם הלכלוך שטמוע בנקודות הכי עמוקות שלו.

שאיבה וחיטוי השטיח

אחרי שהחומרים הוזרקו וקורצפו ולמעשה נטמעו יחד עם הלכלוך או הפיח שיש בו, יש צורך לשאוב את החומרים וכך השטיח יהיה שוב יבש. כמובן שפעולה זו לא תהיה פשוטה והיא מצריכה ידע מקצועי אך היא לא מסובכת כשמבצעים אותה אחרי ניסיון רב בשיקום שטיחים. השאיבה תתבצע על ידי מכונה מיועדת וכאשר השטיח יהיה יבש לחלוטין יש צורך לחטא אותו. פעולת החיטוי הכרחית כיוון שאם היא לא תתבצע השטיח יהיה מלא בבקטריות שיכולות להיות מסוכנות לבריאות, וזאת בגלל הרטיבות שתגרום לתנאי לחות מעולים לגדילתן.

אין תחליף לניקיון מקצועי

שיקום שטיחים ממש כמו שיקום המבנה כולו אינו יכול להתבצע באופן עצמאי. השיקום חייב לכלול מספר פעולות כאשר הניקיון היא רק אחת מהן. מעבר לניקיון שמתבצע ביסודיות יש צורך לתפור את השטיח ולשחזר את הטקסטורה שלו, יש צורך להחזיר לו את צבעו ועוד מספר רב של פעולות עד שהוא יקבל את המראה הקודם שלו. חשוב לזכור שטיפול לא הולם בשטיח יכול להרוס אותו וזה דבר שאף אחד לא רוצה ובטח לא אתם כלקוחות. חשוב לבחור בחברה שמנוסה בשיקום וניקוי שטיחים וכמובן שתבצע זאת בהתחשב במרקם וסוג השטיח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *